ODKUD POCHÁZEJÍ

Když si představíme celou rostlinu - kořen, stonek, listy, květy a plody, a víme z jaké části rostliny je esenciální olej destilován, můžeme si představit, jak a kde nám může pomoci. Například destilace z kořenu rostliny může pomáhat s uzemněním, posiluje pocity spojené s bezpečím a stabilitou.  Destilace z listů může posilovat dýchání, respirační systém, ale také pocity volnosti, možnosti se "znovunadýchnout." Nebo destilace z kůry - např. skořice, kůra chrání strom, olej z kůry stromu nám může dávát podporu a ochranu na fyzické i mentální úrovni. Květy - plody obsahují semena, a tak jejich destilací můžeme podpořit hormonální systém, a jejich vůně pomáhá navodit příjemné povznášející pocity.

Je to však velmi zjednodušený pohled na jejich účinky, který Vám však může rychle navodit představu pro jejich působení.  Esenciální oleje mají specifické širokospektré účinky a vlastnosti a působí na mnoha úrovních. Podporují zdraví na emoční, fyzické, mentální i spirituální úrovni. Na níže uvedeném obrázku vidíte jednoduché znázornění esenciálních olejů, odkud pocházejí, resp. z jaké části rostliny se destilují.


 Jak získáváme esenciální oleje?

 PARNÍ DESTILACÍ

 LISOVÁNÍ ZA STUDENA

 ODBĚREM PRYSKYŘICE

EXTRAKCE ABSOLUTNÍCH OLEJů


Chcete se o těchto postupech dozvědět více?

Většina esenciálních olejů se získává parní destilací. Procesu a době destilace věnuje Young Living velkou pozornost,. Délka destilačního procesu ovlivňuje významně kvalitu esenciálních olejů. Každá rostlina, která prochází procesem destilace vyžaduje svůj čas. Doba destilace ovlivňuje komplexnost i kvalitu EO ve smyslu zachování všech molekul prospěšných pro naše zdraví.

Parní destilací je extrahován olej a zbylou část destilace - květinovou vodu, můžete zakoupit např. z Levandule, Rozmarýnu a Šalvěje muškátové, je výborná pro použítí v péči o pleť nebo v kombinaci ji lze využít k výrobě přírodních osvěžovačů.


Většina citrusů se získává lisováním za studena -  Pomeranč, Citron, Bergamot jsou příkladem procesu lisování za studena.

Víte, kolik citronu je potřeba na výrobu  15 ml lahvičky?


Příkladem destilace parou z pryskyříce je Kadidlo, Kopaiva, Myrha, 


Víte, že na výrobu 1 kg jasmínového oleje je potřeba přibližně tisíc kg jasmínu nebo 7,9 milionů čerstvých, nerozvitých květů? Květy se musí sbírat před východem slunce nebo většina vůně vyprchá Pokud se květy pomačkají, jejich kvalita se může také zhoršit.

Moje zamyšlení na závěr

Pokud přemýšlíme o ceně esenciálních olejů (EO) , informace o tom,  kolik je potřeba rostlin k destilaci 1 litru esenciálního oleje nám více přiblíží její reaálnou hodnotu. Také je dobrým vodítkem při výběru esenciálních olejů a vypovídá o kvalitě EO. Více si uvědomíme rozdíl mezi bylinnými  čaji, které běžně a často užíváme  a EO, které ještě tolik neznáme, stačí jich však méně, díky jejich silné koncentraci. Vydrží nám tedy déle, než krabička bylinných čajů. Navíc procesem destilace jsou z bylin odstraněny některé látky, na které můžeme být ze sušených rostlin citliví.

1 kapka Peppermint (Máty) = cca 25 šálků čaje